Our Laureates

Junior Achievement of North Central Ohio Hall of Fame Laureates

Karen Bosley - 2020
2017 Middle School Program Volunteer Inductee
Courtland Bank
 
John Prebonic - 2017
2017 Elementary School Program Volunteer Inductee
City of Stow
 
Goodyear Corporate Council - 2017
2017 Special Recognition Inductee
The Goodyear Tire & Rubber Company
 
Sherri Massie - 2017
Executive Assistant
Gorman Rupp
 
Sara Ringle - 2017
2017 School Coordinator Inductee
Norwayne Elementary School
 
Karin Moran - 2017
2017 High School Program Teacher Inductee
River View High School
 
Mark Foss - 2017
2017 High School Program Volunteer Inductee
PepsiCo.
 
Emily Knight - 2017
2017 Middle School Program Teacher Inductee
Woodridge Middle School
 
Sherry Vaught - 2015
2015 Elementary School Program Teacher Inductee
Mansfield Elementary School
 
Stephanie Pack - 2015
2015 Elementary School Program Volunteer Inductee
Westfield Insurance
 
University of Akron Career Field Placement Office - 2015
2015 Middle School Program Volunteer Inductee
University of Akron
 
Robert Devol - 2015
2015 High School Program Volunteer Inductee
Wayside Furniture
 
Felecia Ervin - 2015
2015 Middle School Program Teacher Inductee
Bucyrus Middle School
 
Samantha Goldmeier - 2015
2015 Volunteer Coordinator Inductee
FirstMerit Bank
 
Deidre Hichen - 2015
2015 Elementary School Program Teacher Inductee
Hillcrest Elementary School
 
Carla Koleski - 2015
2015 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
KeyBank
 
Richard Lee - 2015
2015 High School Program Teacher Inductee
Wooster High School
 
Julie Lindemann - 2015
2015 & 2014 Inductees
MTD Products, Inc.
 
Renee List - 2015
2015 Volunteer Coordinator Inductee
FirstMerit Bank
 
Sarah Mayle - 2015
2015 Fundraising Coordinator Inductee
FirstMerit Bank
 
Katie Rennard - 2015
2015 Elementary School Program Volunteer Inductee
United Way of Summit County
 
Lindsay Sobecki - 2015
2015 Fundraising Coordinator Inductee
Allstate Insurance Company
 
Betty Banks-Burke - 2014
2014 High School Program Teacher Inductee
Hudson High School
 
Angela Hayes - 2014
2014 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
Summa Health System
 
Glenda Lehman-Ervin - 2014
2014 Elementary School Program Volunteer Inductee
Lehman's Hardware
 
Deb Pinion - 2014
2014 Fundraising Coordinator Inductee
Bucyrus Area Chamber of Commerce
 
Christine Pusateri - 2014
2014 Fundraising Coordinator Inductee
ExxonMobil Chemical Company
 
Kathy Stanley - 2014
2014 School Coordinator Inductee
Norwayne Elementary School
 
Andrea Starkey - 2014
2014 High School Program Volunteer Inductee
Westfield Insurance
 
Bill Stevenson - 2014
2014 Middle School Program Volunteer Inductee
Therm-O-Disc, Inc.
 
Dustin Thomas - 2014
2014 Volunteer Coordinator Inductee
Allstate Insurance Company
 
Alysia Tinker - 2014
2014 Middle School Program Teacher Inductee
Windham Junior High School
 
Scott Tinnermeier - 2014
2014 Elementary School Program Teacher Inductee
Bucyrus Elementary School
 
Amy Young - 2014
2014 Fundraising Coordinator Inductee
Lockheed Martin
 
Christa Batton - 2011
2011 High School Program Volunteer Inductee
AmeriChem
 
Allyson Fowkes - 2011
2011 Volunteer Coordinator Inductee
MTD Products
 
Virginia Hammontree - 2011
2011 Elementary School Program Volunteer Inductee
Farmer Citizen's Bank
 
Patty McComas - 2011
2011 High School Program Teacher Inductee
Roosevelt High School
 
Melissa McCormic - 2011
2011 Middle School Program Volunteer Inductee
Ashland City Schools
 
Nancy Muir - 2011
2011 Middle School Program Teacher Inductee
St. Barnabas Parish
 
Lori Perkins - 2011
2011 School Coordinator Inductee
Apple Creek Elementary School
 
Diane Radey - 2011
2011 Elementary School Program Teacher Inductee
Memorial Elementary School
 
Katie Ridenour - 2011
2011 High School Program Volunteer Inductee
AmeriChem
 
Carrie Rosenfelt - 2011
2011 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
Huntington Bank
 
Theresa Brugler - 2010
2010 Volunteer Coordinator Inductee
Field High School
 
Matt Campbell - 2010
2010 Middle School Program Volunteer Inductee
Investment Partners, LTD
 
Zack Canfield - 2010
2010 Middle School Program Teacher Inductee
Ontario Middle School
 
Sandi Cardineli - 2010
2010 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
Chase Bank
 
Diane Dann - 2010
2010 High School Program Teacher Inductee
Copley High School
 
Anne Finn - 2010
2010 Elementary School Program Teacher Inductee
Dowds Elementary School
 
Nic Fioritto - 2010
2010 School Coordinator Inductee
West Holmes Middle School
 
Andrew Holland - 2010
2010 High School Program Volunteer Inductee
EYEMG
 
Diana Kelley - 2010
2010 High School Program Teacher Inductee
Copley High School
 
Ashley Mauger - 2010
2010 Volunteer Coordinator Inductee
Field High School
 
Ann Miller - 2010
2010 Elementary School Program Volunteer Inductee
Community Member
 
Jennifer Davis - 2009
2009 Fundraising Coordinator Inductee
Allstate
 
Brad Herman - 2009
2009 High School Program Teacher Inductee
Waynedale High School
 
Barb Janoviak - 2009
2009 School Coordinator Inductee
St. Barnabas Parish
 
Kristen Kalinowski - 2009
2009 Middle School Program Teacher Inductee
Woodridge Middle School
 
Chris Karman - 2009
2009 High School Program Volunteer Inductee
Amish Mills, Inc.
 
Mindy Kick - 2009
2009 Middle School Program Volunteer Inductee
National City Bank
 
Gretchen Long - 2009
2009 Volunteer Coordinator Inductee
Westfield Insurance
 
Debbie Malorni - 2009
2009 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
KeyBank
 
Becky Marshall - 2009
2009 Elementary School Program Teacher Inductee
Seville Elementary School
 
Lori McCartney - 2009
2009 Elementary School Program Volunteer Inductee
Embarq
 
Stephanie Schmidt - 2009
2009 Fundraising Coordinator Inductee
Allstate
 
Chris Bloomer - 2008
2008 Volunteer Coordinator Inductee
InfoCision Management Corp.
 
Ann Marie Cabot - 2008
2008 High School Program Volunteer Inductee
National City Bank
 
Sandi Cardinali - 2008
2008 Fundraising Coordinator Inductee
Chase Bank
 
Christine Flakes - 2008
2008 Elementary School Program Volunteer Inductee
The Babcock & Wilcox Company
 
Amy Hansel - 2008
2008 Elementary School Program Teacher Inductee
Lincoln Elementary School
 
Elaine Hess - 2008
2008 Middle School Program Teacher Inductee
Creston Middle School
 
Greg Hostelley - 2008
2008 Middle School Program Volunteer Inductee
Inner Circle Advisors
 
Mary Lou Lisic - 2008
2008 High School Program Teacher Inductee
Wayne Co. Schools Career Center
 
Kandi Loyd - 2008
2008 Fundraising Coordinator Inductee
Chase Bank
 
Jennifer McHugh - 2008
2008 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
George G. Dodge Intermediate School
 
Joy Neale-May - 2008
2008 School Coordinator Inductee
Herberich Primary School
 
Andrea Ard - 2007
2007 Fundraising Coordinator Inductee
Fifth Third Bank
 
Shelly Black - 2007
2007 Elementary School Program Volunteer Inductee
Black River Educational Center
 
Debbie Braden - 2007
2007 Middle School Program Teacher Inductee
Shreve Elementary School
 
Angie Brown - 2007
2007 Volunteer Coordinator Inductee
HSBC
 
Karla Hess - 2007
2007 Fundraising Coordinator Inductee
Fifth Third Bank
 
Chris Jurey - 2007
2007 High School Program Volunteer Inductee
Luke Engineering & Mfg. Co.
 
Katie Kline - 2007
2007 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
FedEx Custom Critical
 
Samantha Lang - 2007
2007 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
FedEx Services
 
Deb Makowski - 2007
2007 School Coordinator Inductee
Woodford Elementary School
 
Jim McMullen - 2007
2007 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
FedEx Services
 
Jeff Mellen - 2007
2007 Middle School Program Volunteer Inductee
InfoCision Management Corp.
 
Patti Scalera - 2007
2007 Elementary School Program Teacher Inductee
Woodford Elementary School
 
Carm Vacca - 2007
2007 High School Program Teacher Inductee
Nordonia High School
 
Karen Burketh - 2006
2006 Fundraising Coordinator Inductee
FirstMerit Bank
 
Mary Beth DiPaola - 2006
2006 Elementary School Program Teacher Inductee
Hudson Elementary School
 
Donna Dravenstott - 2006
2006 Elementary School Program Volunteer Inductee
Community Member
 
Chris Ickes - 2006
2006 High School Program Volunteer Inductee
The J.M. Smucker Company
 
Carolyn Martin - 2006
2006 Middle School Program Teacher Inductee
St. Joseph School
 
Carole Newman - 2006
2006 Volunteer Coordinator Inductee
The University of Akron
 
Pam Oberholtzer - 2006
2006 School Coordinator Inductee
Black River Educational Center
 
Kim Petroff - 2006
2006 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
CHASE
 
Kent Smith - 2006
2006 High School Program Teacher Inductee
Orrville High School
 
Stephanie Bowles - 2005
2005 Elementary School Program Volunteer Inductee
MTD Products
 
Jean Clites - 2005
2005 Middle School Program Volunteer Inductee
The Goodyear Tire & Rubber Company
 
Jeanne Fedyk - 2005
2005 Elementary School Program Teacher Inductee
Cornerstone Elementary School
 
Tara Glenny - 2005
2005 Volunteer Coordinator Inductee
Allstate Insurance Company
 
Dee Dee Hartman - 2005
2005 Volunteer Coordinator Inductee
Allstate Insurance Company
 
Amy Hiller - 2005
2005 School Coordinator Inductee
Orville City Schools
 
Dar Marlink - 2005
2005 Elementary School Program Volunteer Inductee
MTD Products
 
Greg Perry - 2005
2005 High School Program Teacher Inductee
Cuyahoga Falls High School
 
John Price - 2005
2005 High School Program Volunteer Inductee
American Express Services
 
Mike Slattery - 2005
2005 Middle School Program Teacher Inductee
Black River Middle School
 
Chris Vaidean - 2005
2005 JA-in-a-Day Coordinator Inductee
Rockwell Automation
 
Julie Barnett - 2004
2004 Middle School Program Teacher Inductee
Stanton Middle School
 
Joe Fazek - 2004
2004 Middle School Program Volunteer Inductee
Barberton Chamber Commerce / Magic City Lanes
 
Jerrett Gibbons - 2004
2004 High School Program Volunteer Inductee
Allstate Insurance Company
 
William Grenfell - 2004
2004 Elementary School Program Volunteer Inductee
Lockheed Martin
 
Gail Mendelson - 2004
2003 Elementary School Program Teacher Inductee
Copley-Fairlawn Middle School
 
Mike Meneer - 2004
2004 High School Program Teacher Inductee
Cuyahoga Falls High School
 
Mary Shepherd - 2004
2004 Elementary School Program Teacher Inductee
Parkview Elementary School, Wooster
 
Donnadale Davis - 2003
2003 Elementary School Program Volunteer Inductee
Orrville Dairy Queen
 
Joseph DiRocco - 2003
2003 High School Program Volunteer Inductee
FirstMerit Bank
 
Scott Herdman - 2003
2003 High School Program Teacher Inductee
Highland High School
 
Michael Lazor - 2003
2003 Middle School Program Teacher Inductee
Green Middle School
 
Angie Mastesevac - 2002
2002 Elementary School Program Teacher Inductee
Copley-Fairlawn Middle School
 
Marc Scullen - 2002
2002 Middle School Program Teacher Inductee
St. Francis DeSales School
 
Cathy Shew - 2002
2002 Middle School Program Volunteer Inductee
FirstEnergy Corporation
 
Peg Szczesniak - 2002
2002 High School Program Teacher Inductee
Revere High School
 
Dan Vari - 2002
2002 High School Program Volunteer Inductee
Clariant Corporation
 
John Wilkinson - 2002
2002 Elementary School Program Volunteer Inductee
The Babcock & Wilcox Company
 
Matt Messino - 2001
2001 Middle & High School Program Teacher Inductee
Coventry High School
 
Harvey Nelson - 2001
2001 High School Program Volunteer Inductee
Main Street Gourmet
 
Joe Starc - 2001
2001 Elementary School Program Volunteer Inductee
The Babcock & Wilcox Company
 
Elissa Young - 2001
2001 Elementary School Program Teacher Inductee
Oakdale Elementary School
 
Philip Zavracky - 2001
2001 Middle School Program Volunteer Inductee
KAPCO
 
Daniel Auxter - 2000
2000 Middle School Program Volunteer Inductee
Akron Beacon Journal
 
Heather Glisson - 2000
2000 Elementary School Program Volunteer Inductee
FirstEnergy Corporation
 
Carol Kates - 2000
2000 Elementary School Program Teacher Inductee
East Woods Elementary School
 
Michael Milush - 2000
2000 High School Program Teacher Inductee
Stow-Munroe Falls High School
 
Alan Siggelkow - 2000
2000 Middle School Program Teacher Inductee
Willetts Middle School
 
Kevin Thompson - 2000
2000 High School Program Volunteer Inductee
National City Bank, Northeast
 
Timothy Bailis - 1999
1999 High School Program Volunteer Inductee
CPA
 
Lee Carino - 1999
1999 Middle School Program Volunteer Inductee
The Babcock & Wilcox Company
 
Kathryn Daberko - 1999
1999 Elementary School Program Volunteer Inductee
FirstEnergy Corporation
 
Pamela Ginther - 1999
1999 High School Program Teacher Inductee
Smithville High School
 
Craig Nettleton - 1999
1999 Middle School Program Teacher Inductee
Field Junior High School
 
Norman Ream - 1999
1999 Elementary School Program Teacher Inductee
Greene Middle School
 
Mark Cummins - 1998
1998 High School Program Volunteer Inductee
Roadway Express, Inc.
 
David Deremer - 1998
1998 Middle School Program Volunteer Inductee
Rexroth Corporation
 
Linda Garey - 1998
1998 Middle School Program Teacher Inductee
St. Augustine School
 
Anna Ruth Runyan - 1998
1998 High School Program Teacher Inductee
Nordonia High School
 
E. Lynn Denges - 1997
1997 Middle School Program Teacher Inductee
Dodge Middle School
 
John Johnson - 1997
1997 High School Program Teacher Inductee
Revere High School
 
Thomas Lundbert - 1997
1997 High School Program Volunteer Inductee
FirstMerit – First National Bank
 
Michael Younkin - 1997
1997 Middle School Program Volunteer Inductee
Roadway Express, Inc.
 
Robert Beham - 1996
1996 Middle School Program Teacher Inductee
Hyre Middle School
 
Daniel Beier - 1996
1996 Middle School Program Volunteer Inductee
The Goodyear Tire & Rubber Company
 
Jeffrey Houck - 1996
1996 High School Program Volunteer Inductee
Northeast Ohio Health Network
 
William Simmons - 1996
1996 High School Program Teacher Inductee
Central-Hower High School
 
Linda Beddow - 1995
1995 Middle School Program Teacher Inductee
Norton Middle School
 
Pamela Corbett - 1995
1995 Middle School Program Volunteer Inductee
Myers Industries, Inc.
 
Edward Engler - 1995
1995 High School Program Teacher Inductee
Revere High School
 
Charles Freeman - 1995
1995 High School Program Volunteer Inductee
Merrill Lynch
 
Thomas Capek - 1994
1994 High School Program Teacher Inductee
Waynedale High School
 
Larry Cline - 1994
1994 High School Program Volunteer Inductee
Chrysler Corporation
 
Peggi Martinelli - 1994
1994 Middle School Program Volunteer Inductee
Martinelli Financial Services
 
James Moore - 1994
1994 Middle School Program Teacher Inductee
Erwine Middle School
 
Rebecca Haymaker - 1993
1993 Middle School Program Teacher Inductee
Perkins Middle School
 
Kathy Kolich - 1993
1993 High School Program Volunteer Inductee
Ohio Edison Company
 
James Niskanen - 1993
1993 High School Program Teacher Inductee
Barberton High School
 
Donald Troyer - 1993
1993 Middle School Program Volunteer Inductee
Troyer & Associates
 
Barbara Hasenstab - 1992
1992 Middle School Program Volunteer Inductee
Roadway Services, Inc.
 
Karl Lawall - 1992
1992 High School Program Volunteer Inductee
IBM Corporation
 
Jerry May - 1992
1992 High School Program Teacher Inductee
Southeast High School
 
Garry Prebynski - 1992
1992 Middle School Program Volunteer Inductee
General Tire
 
Charles Rader - 1992
1992 Middle School Program Teacher Inductee
Innes Middle School
 
Elizabeth Barber - 1991
1991 Middle School Program Volunteer Inductee
People's Federal Savings Bank
 
Robert Ellis - 1991
1991 High School Program Volunteer Inductee
The J.M. Smucker Group
 
Charles Heisroth - 1991
1991 High School Program Teacher Inductee
Green High School
 
Christopher Neidert - 1991
1991 Middle School Program Teacher Inductee
Highland Middle School
 
Barbara Bupp - 1990
1990 High School Program Teacher Inductee
Orrville High School
 
James Gaul - 1990
1990 High School Program Volunteer Inductee
The Brenlin Group
 
Daniel Hostetler - 1990
1990 Middle School Program Volunteer Inductee
Main Street Shoes
 
Saundra Weaver - 1990
1990 Middle School Program Teacher Inductee
Springfield High School
 
Arthur Balogh - 1989
1989 High School Program Teacher Inductee
Cuyahoga Falls High School
 
Joseph Camp - 1989
1989 Middle School Program Volunteer Inductee
The Goodyear Tire & Rubber Company
 
Richard Harr - 1989
1989 High School Program Volunteer Inductee
The Steelastic Company
 
Inell Keller - 1989
1989 Middle School Program Teacher Inductee
Edgewood Junior High School
 
Susan Cox - 1988
1988 High School Program Teacher Inductee
Archbishop Hoban High School
 
Fred Hermanowski - 1988
1988 High School Program Volunteer Inductee
Loral Systems Group
 
Vondea Sheaffer - 1988
1988 Middle School Program Volunteer Inductee
BankOne
 
Richard Smith - 1988
1988 Middle School Program Teacher Inductee
Innes Middle School
 
Gregory Ash - 1987
1987 Middle School Program Volunteer Inductee
Crown Division of The Allen Group
 
Raymond Glinsky - 1987
1987 High School Program Volunteer Inductee
Loral Systems Group
 
Robert Kauffman - 1987
1987 High School Program Teacher Inductee
Wayne Co. Schools Career Center
 
Robert Mottice - 1987
1987 Middle School Program Teacher Inductee
Hudson Junior High School
 
Gerard Coelsch - 1986
1986 Middle School Program Volunteer Inductee
The Lawson Company
 
John Floyd - 1986
1986 High School Program Teacher Inductee
East High School
 
Ronald Koly - 1986
1986 Middle School Program Teacher Inductee
Riedinger Middle School
 
James Stafford - 1986
1986 High School Program Volunteer Inductee
The Firestone Tire & Rubber Company
 

 

 

Select a button below to see how you or your organization can get involved with Junior Achievement of North Central Ohio.

Donate Volunteer Request A Program

Any questions? Contact us!



We use cookies to provide you a personalized experience. How we do this is by analyzing user behavior on our site and sharing data with our advertising and analytics partners. You consent to our cookie policy if you continue to use this website.